İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlkokulu 2024-25 Eğitim-Öğretim yılı başvuru dönemi kapanmıştır.

Başvuru Takvimi

Aday kayıt tarihleri
3 -13 Haziran 2024 tarihleri arasında online olarak yapılacaktır.

Aday PDR görüşmeleri
3 Haziran -28 Haziran 2024 tarihleri arasında yapılacaktır.

Sınav tarihleri
1 – 2 Temmuz 2024

Kesin sınav sonuçlarının açıklanması
12 Temmuz 2024

Başvuru

 • 1500 TL kayıt ücretini ödeyiniz.
 • Başvuru Formunu eksiksiz doldurunuz.

ÖNEMLİ NOT: Başvurunun geçerli olması için 13 Haziran 23:59 itibariyle hem başvuru formunun doldurulmuş hem de sınav kayıt ücretinin yatırılmış olması gerekmektedir. Bu saatte sistem kapanacaktır. Sonrasında işlem yapmak mümkün olmayacaktır.

Başvurudan herhangi bir şekilde vazgeçilmesi durumunda, kayıt ücreti iadesi yapılmamaktadır.

Başvuru süreci ile ilgili tüm bilgilendirmeler başvuru formunda belirtilen e-posta adresi üzerinden yapılacaktır.

Başvuruda İstenilen Belgeler

 • Öğrenci belgesi ve not dökümü (çevrimiçi başvuru formuna yüklenecektir)
 • Vesikalık fotoğraf (JPEG veya PNG Formatında, çevrimiçi başvuru formuna yüklenecektir)
 • Birinci sınıflar için  Metropolitan Okul Olgunluğu testinin sonucunun  okul rehberlik servisimize iletilmesi gerekmektedir.
 • İkinci ve üçüncü sınıf adaylarının enstrüman sınavında çalacakları programı başvuru formunda belirtmeleri gerekmektedir.

Sınav Takvimi

1. Sınıflar

Exam Announcement
SINAV TARİH
1. Aşama
Müzikal Algı
1 Temmuz Pazartesi
2. Aşama
Enstrüman Komisyonu
2 Temmuz Salı

2 ve 3. Sınıflar

Exam Announcement
SINAV TARİH
1. Aşama
Teori/Solfej/Dikte
1 Temmuz Pazartesi
2. Aşama
Enstrüman Seviye
2 Temmuz Salı

Tanıma Kursları

Tanıtım kursları, 24-28 Haziran 2024 tarihleri arasında, her gün saat 17:00 – 19:00 arasında düzenlenecektir.

Tanıtım kursu, her sene giriş sınavlarının bir hafta öncesinde (bir hafta boyunca) düzenlenir. Kursun amacı, öğrencileri sınav süreci ve işleyişi ile tanıştırmak, sınav stresini en aza indirmek, öğrencilerle ortak dili bulmak ve okulumuza alışmalarını sağlamaktır.

Kurs, akşam saatlerinde çocukların yaşına uygun şekilde iki ya da üç toplu ders şeklinde gerçekleştirilir. Derslerin toplam süresi iki saattir. Bu süre zarfında adaylar çeşitli alıştırmalar yaparlar. 1. ve 5. sınıf adaylarının yaptığı alıştırmalar şunlardır:

 • 1-2-3-4 ses duyma
 • Ritim tekrarlama
 • Melodi tekrarlama
 • Şarkı söyleme

1. ve 5. sınıf adayları için tanıtım kursu daha çok adayın rahat hissetmesini hedefler. Başkalarının yanında kimi zaman birlikte kimi zaman tek başına çalışırken dikkatli dinleme alışkanlığı pekiştirilir, doğru ses verme farkındalığı sağlanır ve ses kontrolü arttırılır.

Kurslara katılım tavsiye edilir ancak zorunlu değildir.

Tanıtım Toplantısı

Tanıtım toplantısı 26 Haziran 2024 Çarşamba tanıma kursları sırasında Bilkent Konser Salonunda gerçekleşecektir. Toplantı katılım bilgileri başvuru yapan adaylarla ayrıca paylaşılacaktır.

Giriş Sınavları

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlkokulu 2024-25 Eğitim-Öğretim yılı için:

 • İlkokul 1. sınıf için yetenek sınavı ile yaylı çalgılar ve piyano sanat dallarına;
 • İlkokul 2 ve 3. sınıf için seviye sınavıyla yaylı çalgılar ve piyano sanat dallarına;

4. sınıf için öğrenci alımı yapılmayacaktır.

Yetenek ve seviye sınavları, bütün dallar için 1-5 Temmuz 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Giriş Sınavları

SINIF

SANAT DALI

YETENEK SINAVI

TEORİ/SOLFEJ/DİKTE

SEVİYE SINAVI

ENSTRÜMAN SEVİYE SINAVI

1. sınıf

Keman, Viyola, Viyolonsel, Piyano

 

 

2. sınıf

Keman, Viyola, Viyolonsel, Piyano

 

3. sınıf

Keman, Viyola, Viyolonsel, Piyano

 

Sınıf Kontenjanları

Her sınıfa kabul edilecek maksimum öğrenci sayısı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Aşağıdaki kontenjanların üzerinde başarılı öğrenci bulunduğu durumlarda, yedek liste uygulanır. Sınav sonuçlarına göre kontenjanların altında öğrenci kabulü yapılabilir.

SINIF

AZAMİ KONTENJAN

1. Sınıf

7

2. Sınıf

2

3. Sınıf

2

Sınavlar

BİRİNCİ SINIF BAŞVURULARI

Birinci aşama, müzikal algı ve duyuş sınavı: Çok sesli duyuş, melodi, ritim tekrarı ve adayın hazırladığı bir şarkıyı söylemesinden oluşur. Birinci aşamada başarılı bulunan adaylar, enstrüman komisyonu karşısına çıkarlar.

İkinci aşama Birinci aşamada başarılı bulunan adayların komisyon önünde algı sınavını tekrarlamaları beklenir. Bu aşamada ayrıca adayın, genel motor becerileri ve enstrümanlara olan fiziksel uyumu da değerlendirilir. Zorunlu olmamakla beraber ikinci aşamada enstrüman çalan öğrenciler eserlerini seslendirebilirler.

Müzik Hazırlık Okulu 1.  sınıf komisyon sınavı geniş bir jüri karşısında yapılmaktadır. Jüride her çalgı için birden fazla öğretim görevlisi bulunur. İlkokul 1.  sınıf için, sınava giren adayların herhangi bir enstrüman çalıyor olmaları beklenmez. Kendi enstrümanı ile sınava katılan öğrencilere komisyon başka bir enstrümanı eğitimleri için önerebilir.

Birinci aşamada beklenen başarıyı gösteremeyen adaylar ikinci aşamaya çağrılmazlar.

PDR Görüşmesi ve Olgunluk Testi

İlkokul birinci sınıf başvurularında, öğrenciler için PDR görüşmesi ve Metropolitan Okul Olgunluğu Testi zorunludur. Bu kapsamda, iki seçenek sunulmuştur:

 1. Başka Bir Kurumda Test Yaptırmak: Veliler, Metropolitan Okul Olgunluğu Testini başka bir kurumda yaptırarak sonuçlarını bize getirebilirler.
 2. Okulumuzda Test Yaptırmak: Veliler, testi başka bir yerde yaptıramıyorlarsa, okulumuzun PDR hocası ile bu test yapılabilir.

PDR görüşmesine gelen velilerin, çocuklarının Metropolitan Okul Olgunluğu Testi sonuçlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

ARA SINIF BAŞVURULARI

Birinci aşama, adaylar teori/solfej/dikte seviye sınavına tabi tutulurlar. Seviye sınav örneklerine aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

İkinci sınıflar Kulak Eğitimi/Müzik Teorisi Seviye Sınavı

Üçüncü sınıflar Kulak Eğitimi/Müzik Teorisi Seviye Sınavı

Ara sınıflara başvuran adaylar kültür dersleri ve İngilizce seviye sınavına alınırlar. Sınavda adayların başvurdukları sınıfın hazırbulunuşluk düzeyini karşılamaları beklenir. Akademik dersler seviye sınavı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İkinci aşama, 2 ve 3. sınıflara başvuran ve her iki aşamayı da başarılı bir şekilde geçen adaylar enstrüman komisyonu karşısında sınıf seviyesine uygun bir repertuarı enstrümanlarında seslendirirler. 6. Sınıfa başvuran ve her her iki aşamayı da başarılı bir şekilde geçen adaylar, enstrüman komisyonunun karşısına çağrılırlar. Bu komisyonda farklı enstrümanlara karşı motor becerileri ve fiziksel yapıları değerlendirilir.

Sınıf bazında enstrüman seviye programlarına da yine aşağıdaki link aracılığıyla erişebilrsiniz.

Seviye Sınavları

Sınav Süreci İle İlgili Önemli Bilgiler

Öğrenciler, sınavın gerçekleşeceği binaya veli refakati olmaksızın girerler. Birinci aşama müzikal algı ve duyuş sınavı 5-10 dakika; ikinci aşama komisyon sınavı ise 10-15 dakika arasında sürer. Sınavın uzunluğu ile öğrencinin başarısı arasında bir bağlantı bulunmamaktadır.

İkinci aşama komisyon sınavında, adayın sınavda gösterdiği performansın yanında kendisinin yaşına bağlı fiziksel özellikleri ile enstrümana olan yatkınlığı da değerlendirilmeye alınır.

Sınavda başarılı bulunan her öğrenci, komisyonun takdir ettiği bir enstrümana (sanat dalına) kabul edilir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra komisyonun verdiği kararın değiştirilmesi mümkün değildir.