İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi 2024-25 Eğitim-öğretim yılı için 9, 10 ve 11. sınıflara seviye sınavı ile öğrenci alacaktır. 12. sınıflar için öğrenci alımı yapılmamaktadır.

Başvuru Takvimi

Aday kayıt tarihleri
3 Haziran – 13 Haziran 2024 tarihleri arasında online olarak yapılacaktır.

Sınav tarihleri
1 – 5 Temmuz 2024

Kesin sınav sonuçlarının açıklanması
12 Temmuz 2024

Başvuruda İstenilen Belgeler

  • Online başvuru formu (3 Haziran 2024 tarihinde aktif olacaktır)
  • Öğrenci belgesi ve not dökümü
  • Vesikalık fotoğraf (JPEG veya PNG Formatında)
  • Nefesli çalgı çalmasına engel bir durum olmadığını belirten sağlık raporu
  • Kayıt ücreti: Daha sonra açıklanacaktır Ödeme sadece kredi kartıyla ve https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru/linki üzerinden yapılabilecektir. İlgili link, 3 Haziran 2024 tarihi itibariyle aktif olacaktır.

Tanıma Kursları

Tanıma kursları 24 – 28 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenecektir. Tanıma kurslarının temel amacı adaylara sınav formatını göstermek, onların sınavdan önce öğretmenlerimize alışmalarını sağlamak ve duygusal olarak onları sınava hazırlamaktır. Tanıma kursları bir hafta boyunca her gün saat 16:00’dan sonra yapılacaktır. Kurslara katılım tavsiye edilir ancak zorunlu değildir.

Tanıtım Toplantısı

Tanıtım toplantısı 27 Haziran 2024 Perşembe tanıma kursları sırasında Bilkent Konser Salonunda gerçekleşecektir. Toplantı katılım bilgileri başvuru yapan adaylarla ayrıca paylaşılacaktır.

Giriş Sınavları ve Enstrüman Seçmeleri

Yetenek ve Seviye sınavları 1 – 5 Temmuz 2024 tarihlerinde Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinin Orta Kampüsteki fakülte binasında (P Binası) yapılacaktır. Sınavın ilk aşamasında öğrenciler, sınıf seviyesini karşılayacak düzeyde teori/armoni bilgisi, solfej ve dikte/çoksesli duyma sınavına alınacaklardır. Örnek sınavlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

9. Sınıflar Kulak Eğitimi/Müzik Teorisi Seviye Sınavı

10. Sınıflar Kulak Eğitimi/Müzik Teorisi Seviye Sınavı

11. Sınıflar Kulak Eğitimi/Müzik Teorisi Seviye Sınavı

İkinci aşama olan çalgı sınavı sırasında öğrencilerden hazırladıkları programı komisyon önünde seslendirmeleri istenmektedir. Talep edilmesi durumunda okul, seçmeler için eşlikçi sağlayacaktır. Bu durumda adayların eşlik partilerini ön kayıt sırasında göndermeleri gerekir. Adaylar tercih ederlerse kendi eşlikçilerini sağlayabilir.

İlk aşamadan başarılı bulunmayan öğrenciler, ikinci aşamaya katılamazlar.

Başvurulacak sınıflar için kabul şartları ve gereken düzeyleri belirleyen repertuar örneklerine enstrüman bazında aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Sınavda çalınacak repertuar ile ilgili sorularınızı mssf@bilkent.edu.tr adresine göndermenizi tavsiye ederiz.

Nefesli Çalgılar Ana Sanat Dalı

Flüt Seviye Sınavı

Obua Seviye Sınavı

Klarnet Seviye Sınavı

Fagot Seviye Sınavı

Korno Seviye Sınavı

Trompet Seviye Sınavı

Trombon Seviye Sınavı

Tuba Seviye Sınavı

Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı

Keman Seviye Sınavı

Viyola Seviye Sınavı

Viyolonsel Seviye Sınavı

Kontrbas Seviye Sınavı

Klasik Gitar Ana Sanat Dalı

Klasik Gitar Seviye Sınavı

Vurmalı Çalgılar Ana Sanat Dalı

Vurmalı Çalgılar Seviye Sınavı

Piyano Ana Sanat Dalı

Piyano Seviye Sınavı

Sınıf Kontenjanları

Her sınıfa kabul edilecek maksimum öğrenci sayısı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Aşağıdaki kontenjanların üzerinde başarılı öğrenci bulunduğu durumlarda, yedek liste uygulanır. Sınav sonuçlarına göre kontenjanların altında öğrenci kabulü yapılabilir.

SINIF

AZAMİ KONTENJAN

9. Sınıf

4

10. Sınıf

4

11. Sınıf

4